Danske Mesterskaber 2019

Danmarks Bokse-Union har herved fornøjelsen at indkalde til Danske Mesterskaber 2019 for
U15 (årg. 2005–2008) – U17 (årg. 2003–2004) – U19 (årg. 2001–2002) og Elite (årg. 1979–2000).

Mesterskaberne afholdes 15.-17. november 2019 i samarbejde med Jyllinge Boxing Team på
Baunehøjskolen, Baunegaardsvej 85, 4040 Jyllinge.

Kampprogram for søndagens DM finaler
Finalestævne søndag transmitteres på den nye tv-kanal SPORT LIVE
Sådan får du tv-kanalen SPORT LIVE

——————-

Årets pokaler 2019
* Bedste U15/U17 bokser: Elias Idrissi, Herlev Boxing
* Bedste U19 bokser: Ilias N Warraich, Vollsmose Boxing
* Bedste kvindebokser: Elisabeth Søndergaard, Hillerød SK
* Bedste fighter herre Elite: Victor Hess, CIK
* Bedste tekniker herre Elite: Frederik L Jensen, Pandrup BK
* Bedste klub: BK WEdala

Stævneresultater

Resultater søndag: Finaler U19 & Elite
Resultater lørdag
 aften: Semifinaler U19 & Elite

Resultater lørdag eftermiddag: Finaler U15 & U17

Resultater fredag aften: Semifinaler U15 & U17, indledende U19 & Elite


Deltagerliste seedet, nu med seedning   (opdateret 14. november 2019 kl. 16:00)

Deltagere der skal møde ind til Vejning Lørdag og søndag (Opdateret 13. november 2019 kl. 17:00)

Boksere der bliver Mestre uden kamp DM 2019 (Opdateret 12. november 2019 kl. 12:30)

OBS! Eventuelle afbud sendes til Stig B. Nielsen, sbn@youseepost.dk

——————-

Bemærk!

Ved Danske Mesterskaber bliver der kåret mestre uden kamp, hvis en bokser er tilmeldt som den eneste i sin vægtklasse, når nedenstående kriterier er opfyldt:

  1. Bokseren skal som minimum have bokset 10 kampe.
  2. Bokseren skal som minimum have vundet 3 kampe.
  3. Bokseren skal som minimum have bokset 3 kampe siden forrige DM. 

Er der tilmeldt 2 boksere i klassen og den ene melder fra, bliver der kåret en mester.

——————-

Program
Program til DM 2019 kan ses her  (opdateret 6. november 2019)

——————-

Danmarks Bokse-Union har udtaget følgende til at virke som R/J ved Danske Mesterskaber 2019:

Finn Kristensen
Jørgen Hammer Sørensen
Finn Laumann
Kent Hansen
Søren Rommelhoff
Lars Aspelund
Merete Skovbjerg

Mats Olander, Sverige
Erdem Yildiz, Norge

——————-

Tilmelding
TIlmelding af boksere fra den 25. september 2019: https://dabu.gear.host/Events.aspx?EventID=1

Sidste frist for tilmelding er den 27. oktober 2019.

——————————————————————-

Indkaldelse kan downloades her: DM 2019-invitation
Billetpriser kan downloades her:  DM 2019-billetpriser
Tilbud på overnatning kan downloades her: DM 2019_overnatning