Udtagelser

 


Tammer Tournament 2019

I forbindelse med Tammer Tournament 2019, der afholdes den 21.-25. november i Tammerfors, Finland,  er følgende boksere udtaget:

57kg Danny Jensen, Hornslet BK
63kg Allan Malla, Herlev Boxing
81kg Amre Allman, Hornslet BK
+91   Morten Givskov, BK Vitus Horsens

Coach: Thomas Kyø
D/Ker:  Kent Hansen


Schweriner Box Tunier 2019

I forbindelse med Schweriner Box Tunier 2019, der afholdes den 25.-27. oktober 2019  i Schwerin, Tyskland, er følgende boksere udtaget:

U17
48kg  Jonas Jakobsen  – Pandrup BK
50kg  Mikkel Gribsholt  – Hornslet BK
50kg  Magnus Jakobsen – Pandrup BK
52kg  Masti Waysi  – Hinnerup BK
54kg  Haris Aftab  Hvidovre BK
57kg Elias Idrissi  – Herlev Boxing
60kg  Victor Hoveling – Hornslet BK
66kg Leutrim Muli  – Grindsted AK

U19
52kg  Daniel Malik  – Herlev Boxing
60kg Mohamad Sleiman – Pandrup BK
60kg  Ilias Warraich  – Vollsmose Boxing

Coach: Arne Lund, Brian Brix, Rachid Idrissi
D/Ker:  ??


EM Elite kvinder

I forbindelse med EM Elite kvinder, der afholdes den 22, august-1. september 2019 i Spanien, er følgende boksere udtaget:

51kg Amalie Manich, Hornslet BK
69kg Yvonne B. Rasmussen, IF Sparta Odense

Coach: Daroyoush R. Sørensen
D/Ker: ??


VM Elite mænd

I forbindelse med VM Elite mænd, der afholdes den 4.-21. september 2019 i Rusland, er følgende bokser udtaget:

57kg Frederik Lundgaard Jensen, Pandrup BK

Coach: Michael Ørholst
D/Ker: ??


Brandenburg Cup

I forbindelse med Brandenburg Cup, der afholdes den 24. juni – 8. juli 2019 i Frankfurt Oder, Tyskland, er følgende boksere udtaget:

52kg Daniel Malik, Herlev Boxing
56kg Abdallah Abou-Arab, Vollsmose Boxing
60kg Ilias Warraich, Vollsmose Boxing
64kg Nikolai Terteryan, BK Wedala
69kg Sebastian Terteryan, BK Wedala
75kg Jacob Bank, BK Wedala
54kg Melissa Mortensen, Varde AK

Coach: Shahbaz Aslam, Thomas Kyø
D/Ker: Kent Hansen


EUBC Junior European Boxing Championships

I forbindelse med EUBC Junior European Boxing Championships, der afholdes den 22. maj – 2. juni 2019 i Galati, Rumænien, er følgende bokser udtaget:

52kg Elias Idrissi, Herlev Boxing

Coach: Rachid Idrissi
D/Ker:


Bornemissza Memorial Tournament

I forbindelse med Bornemissza Memorial Tournament, der afholdes 10. – 16. juni, 2019 i Ungarn, er følgende boksere udtaget:

46kg Rizvan Sardalov – Kalundborg
48kg Magnus Jakobsen – Pandrup BK
48kg Jonas Jakobsen – Pandrup BK
50kg Mikkel Gribsholt  – Hornslet BK
50kg Masti Waysi, Hinnerup BK
52kg Viktor Osipowski  – Varde AK
54kg Haris Aftab  – Hvidovre Bokseklub
60kg Viktor Hoveling  – Hornslet BK
63kg Leutrim Muli  – Grindsted AK
54kg Melissa Mortensen, Varde AK

Coach: Brian Brix, Arne Lund
D/Ker: ??


European Games træningslejr

I forbindelse med European Games træningslejr, der afholdes den 7. -16. juni 2019 i Kienbaum, Tyskland, er følgende boksere udtaget:

51kg Amalie Manich, Hornslet BK
60kg Ditte Frostholm, HøjeTaastrup BK
63kg Frederik Lundgaard Jensen, Pandrup BK

Coach: Thomas Kyø
D/Ker: –


Feliks Stamm Tournament

I forbindelse med Feliks Stamm Tournament, der afholdes den 28.  april-5. maj 2019 i Warsawa, Polen, er følgende boksere udtaget:

51kg Amalie Manich, Hornslet BK
60kg Ditte Frostholm, Høje Taastrup BK
69kg Yvonne B Rasmussen, IF Sparta Odense
60kg Danny Jensen, BK Nordsalling
64kg Frederik Lundgaard Jensen, Pandrup BK

Coach: Thomas Kyø
D/Ker: ??


Colonia World Cup

I forbindelse med Colonia World Cup, der afholdes den 9. – 14. april 2019 i Køln, Tyskland er følgende boksere udtaget:

51kg Amalie Manich, Hornslet BK
57kg Cecilie Kølle, BK Rollo Svendborg
60kg Ditte Frostholm, Høje Taastrup BK
69kg Yvonne B. Rasmussen, Sparta Odense
63kg Frederik Lundgaard Jensen, Pandrup BK

Coach: Thomas Kyø
D/Ker: Jørgen Hammer


Boxam Youth Tournament

I forbindelse med Boxam Youth Tournament, der afholdes den 9.-14. april 2019 i Murcia, Spanien, er følgende boksere udtaget:

U17

46kg Rizvan Sardalov, Kalundborg BK
48kg Jonas Jakobsen, Pandrup BK
50kg Mikkel Gribsholt, Hornslet BK
52kg Elias Idrissi, Herlev Boxing
54kg Haris Aftab, Hvidovre BK
60kg Victor Hoveling, Hornslet BK
63kg Leutrim Muli, Grindsted AK

U19

52kg Daniel Malik, Herlev Boxing
60kg Ilias Warraich, Vollsmose Boxing
64kg Nikolai Terteryan, BK Wedala
69kg Jacob Bank, BK Wedala
54kg Melissa Mortensen, Varde AK

Coach: Shahbaz Aslam, Michael Ørholst, Rachid Idrissi
D/Ker: Kent Hansen


Nordiske Mesterskaber 2019

I forbindelse med Nordiske Mesterskaber, der afholdes den 29.-31. marts 2019 i Tampere, Finland, er følgende boksere udtaget:

60kg Danny Jensen, BK Nordsalling
64kg Frederik Lundgaard, Pandrup BK
69kg Allan Malla, Herlev Boxing
81kg Amre Allman, Champ’s Camp
91+ Morten Givskov, BK Vitus Horsens

51kg Amalie Manich, Hornslet BK
57kg Cecilie Kølle, BK Rollo Svendborg
60kg Ditte Frostholm, Høje Taastrup BK
69kg Yvonne Rasmussen
75kg Klaudia Lewadny, EBBK Esbjerg

52kg Daniel Malik, Herlev Boxing
56kg Abdallah Abou-Arab, Vollsmose Boxing
60kg Ilias Warraich, Vollsmose Boxing
64kg Nikolai Terteryan, BK Wedala
69kg Sebastian Terteryan, BK Wedala
75kg Jacob Bank, BK Wedala

54kg Melissa Mortensen, Varde AK

Coach: Thomas Kyø
D/K: