Oversigt over boksere ved JM & JBM 2023

Oversigt over boksere ved JM & JBM 2023

16. januar 2023 Slået fra Af Signe Kirse Ellegaard

Deltageroversigt for de Jyske Mesterskaber og Jyske Begyndermesterskaber 3.-5. februar 2023 i Horsens er nu klar.

ALLE hvor der er mere end 2 boksere i vægtklassen skal møde til 1. vejning fredag eftermiddag. Ved spørgsmål eller afbud kontakt da venligst DaBU arrangementsudvalg: arrangement@dabu.dk 
Info om mesterskaberne, tilbud på ophold og forplejning mv. se HER

Boksere med kamp ved Jyske Mesterskaber 2023

Elite Mænd 
Fjervægt (54.0 – 57.0 kg)Klub
Birham BiroBK Vitus Horsens
Jawid RostamiBK Thor
Nesar KunduziRindum Bokseklub
Mikkel GribsholtHornslet Bokseklub
Jonas Uthsen JakobsenPandrup Bokseklub
Letvægt (57.0 – 60.0 kg)Klub
Jonas ValentinBK Vitus Horsens
Rasmus MikkelsenFAK
Michael MobergVollsmose Boxing
Andre BennetsenGrindsted AK
Magnus Uthsen JakobsenPandrup Bokseklub
Let Weltervægt (60.0 – 63.5 kg)Klub
Tommy Minh PhanThe Colosseum
Daniel TjørnelundBK Limfjord
Abdallah Abou ArabVollsmose Boxing
Frederik Lundgaard JensenPandrup Bokseklub
Weltervægt (63.5 – 67.0 kg)Klub
Peter Dibasole WeregemereEsbjerg BBK
Kouc Majuec MayuomPandrup Bokseklub
Joseph Joe Joe FahnBk. Sct. Jørgen
Enock MbiliziFAK
Sebastian TerteryanBK Wedala
Let Mellemvægt (67.0 – 71.0 kg)Klub
Oliver BrommannSønderborg ABK
Christian W. OvergårdAK Jyden
Kasper Walton SimonsenBK Vitus Horsens
Nikolai TerteryanBK Wedala
Gabriel SkorupskiRanders Bokse- og Motionsklub
Mellemvægt (71.0 – 75.0 kg)Klub
Rasmus HansenFAK
Nikki Møller NielsenBK Wedala
Let Sværvægt (75.0 – 80.0 kg)Klub
Aninnguaq Helge EigaardFAK
Christian BisimwaKolding Bokseklub
Daniel NkoleHornslet Bokseklub
Cruiserweight (80.0 – 86.0 kg)Klub
Victor Trier DanielsenPandrup Bokseklub
Mark PedersenHornslet Bokseklub
Super Sværvægt (+92.0 kg)Klub
Kamal IsseVollsmose Boxing
Morten GivskovBK Vitus Horsens
U19 Mænd 
Letvægt (57.0 – 60.0 kg)Klub
Loke JonuscheitVarde Atlet Klub
Elias FaourVollsmose Boxing
Amir IbajovBK Wedala
Let Weltervægt (60.0 – 63.5 kg)Klub
Phillip MørkBK Vitus Horsens
Mahmoud El-TalAarhus Athlet Klub
Let Mellemvægt (67.0 – 71.0 kg)Klub
Sepehr OlfatBK Vitus Horsens
Daniel LarsenBK Wedala
Nicolai AdelholmEsbjerg BBK
Abudi NabilA. Olympia Odense
Oliver LykkeHornslet Bokseklub
U17 Mænd 
Let Weltervægt (60.0 – 63.0 kg)Klub
William WatsonAK Jyden
Anders ThorsagerRanders Bokse- og Motionsklub
Magnus SørensenBK Wedala


Boksere uden kamp ved Jyske Mesterskaber 2023

Orhan RizvanHornslet Bokseklub
Noah Borg KroløkkeBK Ringen
Omar SalimVollsmose Boxing
Rida Aziz Al TamimiVollsmose Boxing
Nikita PavlovBK Rollo
Lene SkovHerning ABK
Caroline R. LauenborgA. Olympia Odense
Anne Marie StaagaardA. Olympia Odense


Boksere med kamp ved Jyske Begyndermesterskaber 2023

Elite Mænd 
Weltervægt (63.5 – 67.0 kg)Klub
Marius ClausenAK Heros
Jeppe Hammerum PetersenHerning ABK
William KaspersenHornslet Bokseklub
Nikolai BolsBK Vitus Horsens
Ali Abbai Naen AlzadiViborg Bokseklub
Weltervægt (63.5 – 67.0 kg)Klub
Magnus Schmidt PetersenAabenraa Bokseklub
Yusuf El-SleimanI.K.Semper
Let Mellemvægt (67.0 – 71.0 kg)Klub
Mustafa AlkurwiKolding Bokseklub
waldemar wintherBK Thor
Tristan SoeleRanders Bokse- og Motionsklub
Let Mellemvægt (67.0 – 71.0 kg)Klub
Rasmus PedersenGrenaa BK
Mohammed AhmadAarhus Athlet Klub
Mellemvægt (71.0 – 75.0 kg)Klub
Oliver StormIF Sparta Odense
Aksel WiigAalborg Martial Arts
Petru VirlanGrindsted AK
David AtaiiViborg Bokseklub
Matias BüyükdemirBK Rollo
Mellemvægt (71.0 – 75.0 kg)Klub
Nicholas Aagaard EriksenA. Olympia Odense
Daniel KlokkerholmPandrup Bokseklub
Jacob FrydBK Thor
Mellemvægt (71.0 – 75.0 kg)Klub
Mads RaskAK Jyden
Miralem BasicRanders Bokse- og Motionsklub
Let Sværvægt (75.0 – 80.0 kg)Klub
Mathias PakulaNyborg Bokseklub
Matin SadiqiBK Aarhus Syd
Rami NajmiLindholm Bokseklub
Let Sværvægt (75.0 – 80.0 kg)Klub
Mads Lauth PedersenAK Jyden
Emil MadsenBK Vitus Horsens
Cruiservægt (80.0 – 86.0 kg)Klub
Mark ThomassenGrenaa BK
Martin Julius Holm JohansenGive Atlet Klub
Marc Steenfeldt SørensenLindholm Bokseklub
Aksel EbbesenViborg Bokseklub
Viktor KristensenBK Rollo
Super Sværvægt (+92.0 kg)Klub
Nicolas ThorAK Jyden
Okechuwy Prince AguIF Sparta Odense
Super Sværvægt (+92.0 kg)Klub
David BakhghAK Jyden
Mark PötzschAabenraa Bokseklub
U19 Mænd 
Fjervægt (54.0 – 57.0 kg)Klub
Nam Lars Ba LeGive Atlet Klub
Ebbe Midtgaard ClausenRibe Bokseklub
Merk Denver RussellBK. Pugilist
Let Weltervægt (60.0 – 63.5 kg)Klub
Mazen BahijVollsmose Boxing
Casper SørensenA. Olympia Odense
Philip DuongHornslet Bokseklub
Weltervægt (63.5 – 67.0 kg)Klub
Magnus MathisenVarde Atlet Klub
Cody BrinchBK. Pugilist
Let Mellemvægt (67.0 – 71.0 kg)Klub
William ZykowskiAabenraa Bokseklub
Yusuf IsseNyborg Bokseklub
Mellemvægt (71.0 – 75.0 kg)Klub
Markus JohansenThisted Atlet Club
Magnus HilbigAabenraa Bokseklub
U17 Mænd 
Myggevægt (44.0 – 46.0 kg)Klub
Hamsa Sharmaake AbdiBK Aarhus Syd
Victor LindequistKolding Bokseklub
Fluevægt (48.0 – 50.0 kg)Klub
Ellas BendtsonVarde Atlet Klub
Patriks NikulinsPandrup Bokseklub
Fluevægt (48.0 – 50.0 kg)Klub
Emil HvidtfeldtHornslet Bokseklub
Karim Hassan MalakVollsmose Boxing
Mikkel TrudslevPandrup Bokseklub
Let Bantamvægt (50.0 – 52.0 kg)Klub
Kasper HolmEsbjerg BBK
Anton TheiladeHornslet Bokseklub
Fjervægt (54.0 – 57.0 kg)Klub
Christian FyhnKolding Bokseklub
Kenny NguyenA. Olympia Odense
Letvægt (57.0 – 60.0 kg)Klub
Lukas Xenius KristensenLindholm Bokseklub
Daniel Løiborg HavLindholm Bokseklub
Felix Salling Lind PedersenKolding Bokseklub
Let Weltervægt (60.0 – 63.0 kg)Klub
Jan JensenBK. Pugilist
Tobias Lysholt RasmussenFAK
Lucas Runge SallingLindholm Bokseklub
Noah OlesenAarhus Athlet Klub
Weltervægt (63.0 – 66.0 kg)Klub
Jens August LevorsenBK. Pugilist
Malte MadsenBK Rollo
Mellemvægt (70.0 – 75.0 kg)Klub
Gustav KiilerichPandrup Bokseklub
Mykhailo BandarchukSønderborg ABK
Magnus PötzschAabenraa Bokseklub
Chresten PlougmannBK. Pugilist
U15 Drenge 
Mølvægt (38.5 – 40.0 kg)Klub
Veli Erin BuldakBK Vitus Horsens
Anders GribsholtHornslet Bokseklub
Let Myggevægt (43.0 – 44.5 kg)Klub
William Schlosser JørgensenVarde Atlet Klub
Emil JensenHornslet Bokseklub
Let Fluevægt (46.0 – 48.0 kg)Klub
Konrad TheiladeHornslet Bokseklub
Muhammad MuhammadSønderborg ABK
Fluevægt (48.0 – 50.0 kg)Klub
Frey Salling Lind PedersenKolding Bokseklub
Subhan AhmadA. Olympia Odense
Let Weltervægt (59.0 – 62.0 kg)Klub
Bastian Sejer NørgaardLindholm Bokseklub
Noah GardinerHornslet Bokseklub
Elite Kvinder 
Fjervægt (54.0 – 57.0 kg)Klub
Annika HerambBK Thor
Simone BirchBK Limfjord
Let Mellemvægt (66.0 – 70.0 kg)Klub
Sille Emilie NoeKolding Bokseklub
Melanie ChristensenBK Rollo
Mellemvægt (70.0 – 75.0 kg)Klub
Maria PetersenAabenraa Bokseklub
Amalie HoldeRanders Bokse- og Motionsklub
Chili Mollerup-MadsenBK Rollo
Victoria M. HøghAK Heros


Boksere uden kamp ved Jyske Begyndermesterskaber 2023

Rabin ThingPandrup Bokseklub
Gulled JamaAK Jyden
Has KulaevBK Thor
Marcus ØstergaardRanders Bokse- og Motionsklub
Thomas ZolisVarde Atlet Klub
Mihai ZacorneaHornslet Bokseklub
Klaus PedersenBK Wedala
Ahmad Mahmoud TananaAarhus Athlet Klub
Mathias B. JørgensenVollsmose Boxing
Adam KawachAarhus Athlet Klub
Malek OmeiratSønderborg ABK
Carl Emil Alvan JohansenBK Ringen
Anar GauliBK Wedala
Melisa MesanovicBK Vitus Horsens
Astrid HeynGrenaa BK
Tilde FaurhøjHornslet Bokseklub
Isabella Bahar SønmezBK Vitus Horsens